Meniny na web

História

Matejovce, pod názvom villa Mathei, sa spomínajú už v listine z roku 1251. V ich chotári sa našli pozostatky ľudského osídlenia zo staršej doby kamennej – paleolitu, ale aj z mezolitu, neolitu, doby bronzovej, až do veľkomoravského obdobia. Unikátnym nálezom je pravdepodobná germánska kniežacia hrobka zo 4. – 5. storočia po narodení Krista, vykopaná na stavenisku priemyselného parku v roku 2005, ktorá je predmetom výskumu európskych odborníkov.

Tradičný poľnohospodársky charakter mesta zmenila rodina Scholtzová až v 19. storočí, keď v roku 1845 Karol August Scholtz (1799-1881) založil dielňu s vlastnou výrobou jednoduchšieho náradia. Už v tridsiatych rokoch 19. storočia viedol obchod s poľnohospodárskym železiarskym tovarom. Z dielne neskôr vznikla Scholtzova továreň na kovové náradie potrebné v domácnostiach a poľnohospodárske stroje. Dielňa začala prosperovať v päťdesiatych rokoch 19. storočia, od nástupu syna Jána Emila (1828-1910) v roku 1848. Tento rozšíril výrobky o pocínovaný a pozinkovaný tovar pre potreby domácnosti. V roku 1901 na medzinárodnej súťaži v Budapešti získala firma zlatú medailu za vyorávač zemiakov, ktorý vyrábala už od roku 1873. Po roku 1945 sa úspešný podnik pretransformoval na Tatramat Matejovce, v ktorom našli pracovné zaradenie obyvatelia celého regiónu. Po roku 1990 prešla firma viacerými transformáciami, z ktorých vznikli spoločnosti Tatramat a Whirpool.

V súčasnosti sú Matejovce predovšetkým priemyselnou časťou Popradu. Nachádza sa tu viacero podnikov, vybudoval sa tu priemyselný park, stredná odborná škola elektrotechnická. Návštevníci si však môžu prezrieť skvelú symbiózu priemyslu a kultúrnych pamiatok reprezentovaných rímskokatolíckym Kostolom sv. Štefana z prvej polovice 14. storočia. V ňom sa nachádza unikátny gotický oltár z polovice 15. storočia, zdobený tabuľovými obrazmi od „Matejovského majstra“. Významnou umeleckou pamiatkou je procesiový gotický kríž z prvej polovice 14. storočia, najstarší svojho druhu. Námestie zdobí aj socha Immaculaty (1727 – 1728) a evanjelický kostol z roku 1786.

(citované z www.poprad.sk)

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com